Abdürrahim KARAKOÇ’un Aramızdan Ayrılışının Yıldönümü

Abdürrahim Karakoç, tanıdığım ilk şair, hayran kaldığım, hayatını, yaşantısını imrenerek okuduğum ve örnek aldığım insan.. Bugün Abdürrahim KARAKOÇ’un ölüm yıldönümü. Aslında hepimiz tanıyoruz onu, herkes biliyor. Hemde çok yakından. Nerden mi? Tabi ki gönlümüze taht kuran, o her dinlediğimizde gözlerimizi uzaklara daldıran, Mihriban’dan. Evet Mihriban Türküsünden. Severek, hayranlıkla, ya bu nasıl aşkmış böyle bir şey yazdırmış diyerek dinlediğiniz o, mihriban türküsü, bu yüce şairimizin gönlünden, kalemine, kaleminden bizlere
akmıştır. Sevdiği kadın evlenmiş, ayıp olur diye mektup göndermeyip, şiir yazan o koca yürekli adam.. Rabb’im mekânını cennet eylesin. Saygı, Rahmet ve Özlemle..

Kendi Kendini İyileştirmek

Bazen öyle yorulursunuz ki.. Sadece susarsınız, sayfalarca konuşmak istersiniz ama konuşamazsınız.. Sadece susarsınız.. Anlatamazsınız, anlamazlar. Anlamadıkları gibi daha da kırarlar.. Siz teselli beklerken, teselli ararken daha da dibe sürüklenirsiniz. Ne yapsanız ne etseniz olmaz. Kendi kendinize rahatlamak, kendi kendinize unutup iyileşmek zorundasınız. Yaralayandan yaranızı sarmasını beklersiniz, beklediğiniz olmaz.. Kendi kendinize yaranızı sarmaya başlarsınız, hiçbir şey olmamış gibi devam edersiniz, çünkü ne olursa olsun siz karşınızdakini kırmak istemezsiniz. Paramparça olmuşsunuzdur belki, belki içinizde kalmıştır. Çünkü en sevdiğiniz acıtmıştır canınızı ama susarsınız.. Çünkü tek çareniz budur. Susarsınız, çünkü karşınızdakini üzmek istemezsiniz. Karşınızdaki aslında sizin ona değer vermediğinizi düşünür, ama o anlamaz bile onu kırmamak için sustuğunuzu ve onun açtığı yarayı kendiniz sardığınızı..
Böyle işte, en sevdiğiniz kırar, ertesi gün hiçbir şey olmamış gibi davranmanız gerekir. Çünkü o bilmez sizi ne kadar yaraladığını, ne kadar canınızı yaktığını..

Bugün Bayram!

29 Günlük oruç sonrası, hayırlısıyla Ramazan Bayramı geldi. İlk başladığında 1 ay nasıl geçer dediğimiz ramazan ayı bugün itibari ile bitmiş oldu. Sabah 06:00 itibari ile kılınacak bayram namazı sonrasında 3 günlük Ramazan Bayramı başlamış olacak. Günler o kadar hızlı geçiyor ki, ayak uydurabilmek çok zor oluyor. Daha dün gibi aklımızda olan şeyleri aslında düşündüğümüzde üzerinden aylar, yıllar geçmiş şeyler olduğunu anlıyoruz.
Bayramlar bilindiği üzere, kardeşlik demek, paylaşmak ve yardımlaşmak demektir. Büyük küçük demeden, tüm tanıdık, eş dostlarımızı ziyaret edelim, gönüllerini alalım. Kırgın olduklarımız, kalbini kırdıklarımız varsa, gidip onlarla aramızı düzeltelim. Başta da söylediğimiz gibi, günler su gibi akıp gidiyor. Geçen günlerin telafisi yok. O nedenle kimseyle kırgın, küs olmaya gerek yok. Herkesin Bayramını tebrik eder, mutlu huzurlu bayramlar geçirmesini dilerim.

File Mağazaları

Bim kendi bünyesinde yeni bir market olan, File mağazalarını da açmaya başladı. Yaklaşık 2016 yılında ilk mağazasını açan File, Türkiye geneline yayılmaya devam ediyor. Bim mağazalarından biraz daha farklı bir konsept olan File, Bim’in aksine, daha fazla ürün grubuna yer veriyor. File mağazalarında raflar düzenli, ürün yelpazesi geniş ve mağazaları bime oranla daha büyük. Şuan ağırlıklı olarak büyük şehirlerde bulunan file mağazaları tahmin ediyorum ki önümüzdeki yıllar içerisinde ciddi atılımlar yaparak, bir çok ilde faaliyet göstermeye başlayacaktır. Bim iş ilanlarına da baktığımızda, File mağazalarına ciddi bir eleman alımı yapıldığını görebiliyoruz. Bim mağazalarından farklı olarak, daha fazla reyona sahip olan file mağazalarında, daha fazla personel istihdam ediliyor. File mağazalarında yeşil renge ağırlık vermiş ve açtığı çoğu mağazası çok büyük metrekarelerde olup, önlerinde otoparkı dahi mevcut. Henüz Türkiye geneline fazla yayılmadığı için ismi tam olarak bilinmese de, muhakkak gittiği yerlere değer kattığı da bir gerçek.

Yerden Isıtmalı Ev İçin Kombi Tercihi

Daha önceki yazılarımızda kombi alırken dikkat etmeniz gereken şeylerle ilgili bir kaç konuya değinmiş ve yerden ısıtmalı ev avantajlı mı dez avantajlı mı buna değinmiştik. Ben ilk evimi alırken, beni tek korkutan şey, evin yerden ısıtmalı olması olmuştu. Çünkü her konuştuğum kişi ısıtmadığını, çok toz yaptığını söylüyordu. Evin çok güzel olması nedeniyle bunu sineye çekerek evi aldım. Aldığımda ilk başlarda ön yargılı olarak baktığım yerden ısıtmanın, söylenenin aksine daha fazla ısıttığını gördüm.
Evet radyatörlü ısıtmadan daha fazla ısınıyordu ev. Toz konusuna gelince, normal bir radyatör ısıtmalı evden çok çok az bir miktar toz farkı var.
Kombi seçimi yaparken de ben Bosch markasını tercih ettim. Çünkü uzun yıllardır kombi üretiyor ve bu işin ustası olmuş durumdalar.
Tabi kombi alırken en fazla dikkat edilmesi gereken, servis ağının genişliği ve kullanıcıların yorumları. Ben buna bakarak, Bosch condense 2500 modelini aldım. Kombi gayet sessiz ve etkili şekilde çalışıyor. Ne kadar yakıyor derseniz, ev yeni olması nedeniyle, biraz ilk etapta fazla yaktım. Yani 15 gün boyunca kombiyi 55 Derecede çalıştırdım. Ay sonu gelen fatura ise, 344 TL oldu. Yani insanların ne söylediklerine aldanmadan, gönül rahatlığı ile yerden ısıtmalı ev alabilir, evinizi yerden ısıtmalı şekle çevirebilirsiniz.

Akülü Arabalar ve Özellikleri

Bu aralar yeğenime almak için akülü araba araştırmasına başladım. Eskiden çok uygun fiyata çok iyi akülü arabalar vardı. Bugün baktığımda akülü arabaların fiyatlarının 1000 TL den başladığını gördüm. Eğer iyi bir şey almaya kalksanız en az 1400 TL yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Tabi 1000 TL den başlayıp, 5000 TL ye kadar giden fiyatlar mevcut. Akülü arabalarda en önemli husus, alırken en fazla dikkat etmeniz gereken şey ilk öncelik akü voltajının güçlü olması, ikinci olarak da ebatları. Çünkü bunu aldığınızda çocuğunuzun uzun süre kullanmasını isteyeceksiniz. Akülü arabalar genel olarak 6V ve 12V olarak ayrılıyor. 6V araçlarda çekiş gücü problemi yaşayabilirsiniz. Çünkü voltaj düşük gelecek ve her yerde rahat kullanım imkanı vermeyecektir. Ebatları küçük olursa yine çocuğunuzun boyu uzadığında arabaya sığamaz hale gelecektir. Bu nedenle akülü araba alırken en az 12 V bir araba almanızı tavsiye ederim. Gerek hızı, gerek çekiş gücü sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Yani 200-300 TL ucuz olsun diye, 1-2 yıl kullanabilecek şey almak yerine, 200-300 TL fazla verip en az 4-5 yıl kullanabileceğiniz bir akülü araba almak daha mantıklıdır.

Bugünkü İş Fikrimiz, Fotokopi Dükkanı

Blog sayfamızda uzun süredir sürekli yeni iş fikirleri paylaşmaya çalışıyoruz. Yani elimizden geldiğince yapılabilecek işler neyse
bunları sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Bugünkü iş fikrimiz, fotokopi merkezi açmak. Bu fikir genel olarak üniversite öğrencileri tarafından
çokca benimsenir ama bu işi yapmaya pek kimse yanaşmaz. Üniversite öğrencisinin yoğun olduğu bir şehirde fotokopi merkezi açmak aslında ciddi bir gelir elde ettirebilir. Tabi sadece fotokopi çekmek yetmeyecektir. Tüm bölümlere ait, tüm ders notları, geçmiş dönem çıkmış sorular vs. bu şekilde bir veritabanınız olursa, muhakkak gelir elde edersiniz. Millet olarak biraz yazmayı sevmeyen bir topluluğuz. Derste bir çok öğrenci yazı yazmaktan sıkılıyor. Hâl böyle olunca not eksikliği oluyor. Sınav zamanı yaklaşınca da herkes not aramaya başlıyor. İşte sizde not tutan öğrencilerden tuttukları notları satın alarak, bunları not tutmayan öğrencilere fotokopi şeklinde satabilirsiniz. Böylelikle hem not tutan kişiler notlarını satarak bir gelir elde etmiş olur, sizlerde o notları not tutmayanlara satarak bir gelir elde etmiş olursunuz. Bu iş için gerekli olan sermayeyi düşünecek olursak, 3 çok fonksiyonlu yazıcı aldığınızı varsayarsak, tanesi ortalama 15 bin liradan 45 bin lira yazıcılar tutacaktır.
Dükkan kirası, diğer malzemeler vs. 50 bin lira da bu işler için gitse, yani 100 bin liraya bir fotokopi merkezi kurabilirsiniz.

Hoşçakal Ya Şehr-i Ramazan!

Gelişi daha dün gibi olan ramazan ayının, bugün itibari ile son sahurunu da yapmış olduk. Evet ilk başladığımızda geçmez gibi gelen Ramazan Ayı
bugün son sahurunu yaptırdı ve hayırlısıyla akşam vakitlerinde de son iftarımızı yaparak veda etmiş olacağız. 11 Ayın sultanı Ramazan, rahmet ayı ve bereket ayı. Bu ayı dolu dolu geçirebildiysek ne mutlu bizlere. Rabb’im herkesin yaptığı ibadetleri kabul eylesin, tuttuğu oruçları kabul eylesin ve seneye 10 gün daha erken gelecek olan Ramazan ayına sağ sağlim ve sağlıklı erişmeyi nasip eylesin. Yarın inşallah Ramazan Bayramı başlayacak. Her ne kadar eski bayramlar kalmamış olsa da, insanın içini bir sevinç, bir huzur kaplıyor. Eskiden çocuklar için bayram farklı bir heyecan farklı bir sevinç olurdu. Şimdi günümüzde artık onlara her gün bayram olduğu için, istedikleri bir çok şeye kolaylıkla erişebildikleri için, bayramların da eskisi gibi bir tadı kalmadı. Umarım bu ilerleyen yıllarda tamamen unutulmaya yüz tutmaz ve yine bayramlar büyük sevinçlerle karşılanır..

Bu vesileyle herkesin bayramını kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim.

Bim Neden iki Kapı ve Neden Ucuz?

Bimde neden 2 tane kapı var, bim neden ve nasıl bu kadar ucuz? bu sorular hep internet ortamında sorulan ve cevapları hala kesin olarak verilebilmiş sorular değil. Biz sizler için bunları araştırdık. Bimde neden iki kapı var sorusunun cevabı, Bim mağazalarında hırsızlık için bir güvenlik söz konusu değil. Her ne kadar güvenlik kameraları olsa da maalesef hırsızlık yapmaya niyetlenmiş kişilerin önüne geçmeye fayda etmeyebiliyor. İşte bu durumlarda giriş kapısından çıkışları zorlaştırmak amacıyla bimler iki kapı olarak yapılmış. Tabi her bim aslında böyle değil. Bazı marketlerde de görebileceğiniz üzerine tek kapı kullanılıyor. Peki bim neden ucuz? Cevabı aslında çok basit. Sizlerde mağazalara girdiğinizde bunu görebilirsiniz.
Bim gereksiz raf kullanımından, gereksiz süslemelerden kaçınarak, buralara harcayacağı maliyeti ürünlerde indirim olarak müşterilerine sunuyor. Ürünleri genel olarak koli içlerinde satıldığından, herhangi bir raf masrafı çıkmıyor. Bir de bir çok ürününü kendisi yaptırıyor. Kendi adına yaptırdığı ürünlerde oranları kendileri belirleyebildiği için,
maliyeti uygun tutabiliyorlar. Ucuz olmasının sebebi de budur. Peki ürünler ucuz ama kaliteli mi? Güvenilir mi? Kesinlikle kaliteli ve güvenilir.
Yani bim ürettirdiği ve sattığı her ürünün arkasında duruyor. Sürekli denetim ve sürekli kontrol altında tutuyor. Haliyle gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirsiniz.

Ülkemizde Balayı ve Tatil Fırsatları

Ülkemiz balayı için cennet denilebilecek bir yer durumunda. Yani ülkemizde bir çok gezilebilecek, görülebilecek yerler var.
Gerek tarihi dokusu, gerekse denizi ile bir çok ülkede olmayan şeyler ülkemizde var. Herkese hitap edecek şekilde balayı yapmak mümkün.
Eğer tarihi seviyor, tarihi yerleri gezmekten zevk duyuyorsanız anadolu sizler için bulunmaz bir tarih köşesi. Eğer yok ben deniz severim kum severim diyorsanız da akdeniz sahilleri sizler için biçilmiş kaftan. Yani ülkemizde her bütçeye, her kafa yapısına göre tatil imkanları var. Siz yeter ki ne istediğinize karar verin. Deniz, tarih, doğa istediğiniz herşey ülkemiz topraklarında mevcut. Ben sabit bir yere takılı kalarak orada tatil yapma fikrine karşıyım. Gidip bir otelde 1 hafta geçirmek, herşeyi otele bağlamak yerine, arabanıza binip kıyı boyunca gezerek tatil yapmak daha güzel ve eğlenceli olacaktır. Eğer arabam yok diyorsanız da sorun değil. Tur şirketleri bu imkanı zaten sizlere sunuyor. Günü birlik turlarla bir çok yeri görebilir, tatilinizden daha fazla zevk alabilirsiniz.