Blackwood Diş Macunu ve Curaprox Diş Fırçası

Diş macunları sürekli insanların araştırıp, deneyip en iyisini bulmaya çalıştıkları bir sektör durumunda. Piyasada o kadar çok diş macunu var ki,
insan hangisini alıp kullanacağına karar veremez hale geliyor. Böyle durumlarda da ağırlıklı olarak, tavsiyeler ön plana çıkıyor.
Daha önce kullanıp, memnun kalanlar tavsiye ediyorlar. Bende yıllarca en iyi diş macunu hangisi diye araştırdım durdum. En sonunda birisinin önerisi ve tavsiyesiyle, Splat Blackwood diş macunu ile tanıştım. İlk başlarda ön yargılı olarak yaklaştım ve diğerleri gibi fayda etmeyeceğini düşündüm. İlk bir kaç gün pek bir fark göremiyorsunuz. Ama kullandıkça farkı hissedebiliyorsunuz. Gerçekten diğerlerinden farklı olarak, 1 haftalık kullanım sonrası dişlerinizin beyazladığını hissediyorsunuz, gözle görülebilir bir fark oluşuyor. Bunu gördükten sonra, başka bir diş macunu arayışına girmedim. Çünkü aradığımı zaten bulmuştum.

Birde dişlerimi fırçalarken sürekli kanama meydana geliyordu. Yine bir doktor tavsiyesi üzerine, curaprox diş fırçası ile tanıştım. Bunun öncesinde şarjlı diş fırçalarından kullanıyordum. Doğrusunu söylemek gerekirse, pek bir etkisini göremedim. Ama Curaprox kullanmaya başladıktan sonra, etkisini hissettim. Gerek kıllarının yoğunluğu ve gerek yumuşaklığı ile
diş etlerinize zarar vermiyor. Fiyatı diğerlerine oranla biraz daha pahalı olabilir ama diş sağlığı için bu paranın pek önemli olduğunu düşünmüyorum.

Avakado Faydaları

Avakado ülkemizde yeni yeni bilinmeye başlayan bir yiyecek olarak ortaya çıkmaya başladı. Avakado içeriğinde bulunan besleyici yağlar nedeniyle
tüm öğünler için müthiş bir atıştırmalık haline geldi. İçerisindeki sağlıklı yağlar, metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar ve çok daha hızlı bir şekilde
kilo vermenize etki eder. İçeriğinde bulunan potasyum tansiyon hastalığı için birebir etkilidir ve aynı zamanda damarların temizlenmesini de sağlar.
Kolestrol seviyesini düşürür ve şeker hastalığına karşı da etkilidir.
İçerisinde yüksek miktarda K ve D vitaminleri bulunan Avakado, kemik gelişimi içinde etkili olup, kemiklerin güçlenmesini sağlar. Avakado günlük tüketildiğinde, sindirimi kolaylaştırır ve besleyici maddelerin vücudumuza daha hızlı yayılmasını sağlar. Günde 1 tane avakado yemek, size ve sağlığınıza fazlasıyla iyi gelecektir. Eskisi gibi çok zor da bulunmadığı gibi, rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bim, Migros gibi marketlerde de satılmaktadır.

Ramazan Sonrası Beslenme

1 ay boyunca Ramazan ayında düzenli olarak oruç tuttuk, yeme içme konusunda biraz farklılıklar yaşadık. İftar ile sahur arası çok fazla zaman olmadığı için çoğu zaman sahurda yemek yiyemediğimiz zamanlar oldu. Hayırlısıyla 2 gün sonra Ramazan Ayı bitiyor ve gündelik olağan yaşamımız başlıyor. Vücut ve bünye oruca alışmışken birden yüklenirsek ciddi sorunlar yaşayabiliriz. Hele bir de önümüz bayram, gelsin baklavalar, gitsin sarmalar. 1 aylık orucun ardından beslenmemize dikkat etmezsek
ciddi mide hazımsızlıkları çekebiliriz. O nedenle birden vücuda yüklenmemek gerekiyor. Yavaş yavaş alıştırarak yemeğe başlamak gerekiyor. Sanki 1 ayın acısını çıkarıyormuş gibi yemeğe yüklenmek vücudumuza vereceğimiz en büyük zararlardan birisi olabilir.
Her ne kadar baklava ve sarmalar çekici gelse de dikkat etmekte yarar var.

En İyi Diş Beyazlatma Yöntemi

İnsanlar dişlerinin beyaz ve parlak gözükmesi için bir çok yol deniyor. İnternette de bununla ilgili bir çok yazı ve öneriler mevcut.
En fazla üzerine yazı yazılan öneri Oksijenli su ile gargara yapmak. Bu yöntemi ben daha önce denemiştim, yani gargara pek bir etki etmiyor ama
oksijenli su ile karbonat karıştırılarak, dişler fırçalandığında biraz etki ettiği görülüyor. Ama Oksijenli suda dişleri uyuşturuyor, eskilerin tabiri ile dişleri kamaştırıyor. Diğer bir beyazlatma önerisi olarak da splat siyah diş macunu kullananların yorumları var. Bunu da kullanan birisi olarak, oksijenli sudan daha etkili olduğunu söyleyebilirim. 10 gün gibi bir sürekli kullanımdan sonra, dişlerde beyazlama gözle görülür şekilde farkedilebiliyor. Ama bana sorarsanız, en iyi beyazlatma yöntemi şüphesiz, misvak. Sürekli kullanımda misvak gerçekten etki ediyor. Dişteki sigara lekeleri vs. yani diş macununun çıkaramadığı bir çok lekeyi misvak ile çıkarabilirsiniz. Zaten misvak etkisi herkesce bilinen birşey ki bunun için, misvaklı diş macunları dahi üretildi. Tabi orjinali varken, katkılı üretimi faydalı olur mu bilemem. Ama dişlerim beyaz ve sağlıklı olsun diyorsanız, ben mutlaka misvak öneririm.

Nasıl Diş Fırçası Almalıyım?

Diş macunları kadar, kullandığınız diş fırçası da fazlasıyla önemli. Gerek diş temizliğinin iyi yapılması, gerekse dişlere ve diş etine zarar vermemesi için, kullandığınız diş fırçasının iyi olması gerekir. Ben Daha önce Oral-B pilli diş fırçası kullandım. Evet gayet güzel, diş etlerini acıtmıyor, dişlere zarar vermiyor, temizliği de oldukça güzel yapıyor. Ama şarjlı diş fırçalarında ne yazık ki başlık problemi var. Yani başlığı makinenin kendisinden daha pahalı. Ben pilli diş fırçasını 35 TL’ye almıştım, sonradan 4 adet başlık aldım, 60 TL’ye. Yani sık sık diş fırçalayan birisi için doğrusu pek avantajlı gelmiyor. Sonra doktor tavsiyesi ile, Curaprox diş fırçasıyla tanıştım. Bu diş fırçasını kullanana kadar, ben dişlerime resmen işkence yapmışım dedim. O kadar yumuşak, o kadar hassas bir fırça ki, yani kıllarından zaten kalitesini anlıyorsunuz. Fiyatı biraz pahalı ama verdiğiniz parayı fazlasıyla hakeden bir diş fırçası. Ben Curaprox 1560 Soft modelini aldım. Bir çok farklı modelleri var. Hassas dişler için çok yumuşak olanı, ekstra yumuşak olanı gibi bir çok farklı modelleri mevcut. Ben medium olanını tercih ediyorum. Ne çok yumuşak ne çok sert. Kesinlikle Curaprox kullanana kadar diş fırçası kullanmamışım bunu anladım.

En İyi Beyazlatan Diş Macunu Hangisidir?

Ülkemizde insanların en fazla önemsediği şey, şüphesiz dişlerinin beyaz olmasıdır. Genelde bizler hep dişlerimiz bembeyaz olsun diye uğraşırız.
Bu nedenle de bir çok diş macununu deneriz. Hep en iyi diş macunu hangisi, en fazla hangi diş macunu beyazlatır, en iyi diş beyazlatıcı hangisidir gibi sorularla araştırma içerisindeyiz. Yıllarca belki tüm diş macunlarını denemek zorunda kalıyoruz. Halbuki düşündüğümüzde hepsinin işlevi aynı. Dişleri temizlemek. Peki beyazlatma işlemi nasıl oluyor? Diş beyazlatma işlemi, macunun içerisindeki etken maddelerden oluyor.Ben uzun araştırmalar ve denemeler sonunda splat blackwood diş macununun beyazlatmada etkili olduğunu gördüm ve bunu kullanmaya başladım. Uzun zamandır da bu diş macununu kullanıyorum.Tabi diş macunu kadar diş fırçası da çok önemli. Kıllarının yoğunluğu, ergonomik oluşu, ağzınızın her yerine ulaşabiliyor olması.Yani dişlerim beyaz olsun diye tüm diş macunlarını denemeye gerek yok. Çoğunun aynı etkiyi vereceği, aynı olmasa bile çok az farklar olacağı belli.Eğer kullanmış olduğunuz herhangi bir diş macunundan memnunsanız daha da iyisini aramanız anlamsız. Çünkü alacağınız farklı bir macunda aynı etken maddeye sahipse, boşa almış olacaksınız.

Su içerek Zayıflanır mı?

İnternette bir çok yazı mevcut. Sadece Su içerek zayıflanır mı? Zayıflamak aslında insanlar tarafından gözünde çok büyütülmüş bir olay.
Tabi hastalığınız yoksa. Eğer herhangi bir hastalığınız yoksa, zayıflama işlemi aslında insan için çok kolay. Günde bir kaç saat spor ve yürüyüş yaparak, yediklerinize dikkat ederek
kilo vermek mümkün. Su içerek zayıflamak mümkün mü derseniz, evet mümkün. Ama siz bir oturuşta 2 dürüm yiyip, akşama kadar 10 litre su da içseniz, kilo veremezsiniz.
Sadece su içip hiçbir şey yemezseniz, bu kez kilo vereceğim derken, sağlınızdan olursunuz. Yani eskilerin tabiriyle herşeyin kararı kadarı makbuldür.
Abartılı şekilde yemek yemek yerine, doyduğunuzu hissettiğiniz anda kalkarsanız, diyet vb. şeyleri araştırma ihtiyacınız kalmaz. Sadece su içerek zayıflama yöntemi
sağlınız için risk teşkil eden bir yöntemdir. Hiçbir şekilde doktora görünmeden bir diyet programına başlamamanızı öneririz.

Splat Blackwood Diş Macunu Beyazlatıyor Mu?

Splat BlackWood diş macunu uzun süredir kullandığım ve gayet memnun olduğum bir diş macunu. Gerek etkisi gerekse verdiği güven hissi kullanmak için gayet yeterli oluyor. Diş macunu önerisi soran bir arkadaşıma da Splat Blackwood önermiştim, oda almış kullanmaya başlamış, beyazlattığını kendisi de görmüş. Evet bu diş macunu gerçekten dişlerinizi beyazlatıyor. Yani öyle reklamlardaki gibi, parıl parıl parlayan dişler gibi bir iddaası yok, zaten öyle bir dişin de diş macunu ile olması imkansız. Çünkü diş zaten kendi özelliği olarak bir kemik. Kemiğinde sonradan diş macunu ile bembeyaz bir hâl alması imkansız. Diş macununun amacı, diş üzerindeki kalıcı lekeleri çıkarmak ve dişlerimizi daha temiz göstermektir. Diş macunu seçerken bizim için en önemli özellik, parıl parıl parlatacak olması değil, ne kadar temizleyeceği olmalı. Çünkü dişlerimiz temiz olursa zaten beyaz gözükecektir. Bu nedenle de blackwood gayet iyi temizliyor ve ferah bir tat bırakıyor. Yani dişlerinizin temizlendiğini hissedebiliyorsunuz.
Bir çok kişinin siyah diş macunu diye bildiği bu Splat kesinlikle her daim önerdiğim ve kullandığım bir diş macunu olarak devam ediyor.

Kütahya Kaplıcaları

Kütahya denilince ilk akla gelen şüphesiz çini, porselen ve kaplıca oluyor. Kütahya kaplıcaları dünyaca ünlü olup, bir çok hastalığa faydaları kanıtlanmıştır. Özellikle kas ve iskelet sistemi hastalıklarında yardımcı tedavi ve onarıcı tedavi yöntemi olarak önerilmektedir. Kütahya gerek merkezi gerek ilçelerinde bir çok kaplıca mevcuttur. Bunların başında Merkeze 16 km uzaklıkta olan yoncalı kaplıcaları, merkeze 30 km uzaklıkta olan ılıca kaplıcaları, simav ilçesinde bulunan eynal kaplıcaları ve gediz ilçesinde bulunan dereli kaplıcaları gelmektedir. Kütahya merkezde bulunan yoncalı kaplıcalarında aynı zamanda fizik tedavi hastanesi de bulunmaktadır.
Kütahya kaplıcalarının en çok romatizmal hastalıklara iyi geldiği bilinmekte olup, bir çok farklı illerden ve hatta farklı ülkelerden ziyaretçiler gelmektedir.

Domalan Mantarı Özellikleri

Bahar mevsiminin gelmesiyle mantar sezonu da açılmış oldu. Ülkemiz mantar konusunda oldukça zengin bir ülke. Bir çok mantar çeşidini ülkemizde bulabilmek mümkün. Bunlardan en meşhur ve en pahalı olanı ise Domalan Mantarı. Konya Ereğli ilçesinde sıkça hasatı yapılan bu mantar türü, kilosu 40 ile 80 lira arasında satılıyor. Domalan mantarı genellikle taş ve otların altında biten, patatese benzeyen bir mantar çeşidi. Kırmızı et kadar protein ve life sahip olan Domalan mantarı aynı zamanda afrodizyak etkisi de var. Bu mantar organik olarak kendi kendine yetişmektedir. Genellikle arapların tercihi olan bu mantarlar, en fazla arap ülkelerine ihraç ediliyor. Konya Ereğli ilçesinde günlük 10 ile 15 kilo arasında toparlanan mantarın bir çoğu rağbet fazla olması nedeniyle hemen tükeniyor. Toprak altında gömülü şekilde bulunan mantarı bulmak biraz zor oluyor.