Şarjınız Sık Sık Bitiyorsa Yapmanız Gerekenler

Eğer telefonunuzun şarjının çabuk bitmesi ile ilgili şikayetleriniz varsa, bataryanız artık yavaş yavaş ömrünü tamamlamaya başlamış olabilir yada
kullanmış olduğunuz bazı uygulamalar pilinizi çabuk bitiriyor olabilir. Fazla pil tüketimi yapan uygulamaları telefonunuzdaki ayarlardan tespit edebilirsiniz. Bazı yapılan kalibrasyon uygulamaları ile pil ömrünüzü bir nebze de olsa artırabilir, fazla şarj kullanan uygulamaları tespit edip, bunları sonlandırabilirsiniz. Bazen telefon bataryaları kalibrasyonları bozulur ve şarjınız %40 – %30 gösterirken birden kapanır. Telefonu tekrar açtığınızda ise şarjınız %3 yada %5 gibi görünür. İşte bu tür sorunlarda batarya kalibrasyon uygulamaları faydalı olabiliyor. Telefonunuzun bataryasını kalibre ederek, şarjın gerçekten bitip bitmediğini görmenizi sağlıyor. Telefonlarda şarj sorununun en büyük sebebi, bataryanın sık sık şarj edilmesi ve şarjdayken telefonun kullanılmasıdır. Kalibre uygulamaları her ne kadar fayda etse de, uzun süreli bir çözüm vermeyecektir.
Eğer sizinde sık sık piliniz bitmeye başladıysa, batarya değiştirmek en mantıklısı. Batarya alırken de muhakkak orjinal batarya tercih edin. Yan sanayi bir pil aldığınızda, verim alamayacaksınız ve yine batarya değiştirme isteği olacaktır.

Whatsapp Yeni Eklenen Özellikler

Whatsapp yeni duyurduğu güncelleme ile iki yeni özelliğin ekleneceğini duyurdu. Bunlardan bir tanesi whatsapp profilini QR kod ile paylaşmak.
Yani kişilere numara yazmanıza gerek kalmadan, size ait QR kodunu insanlarla paylaştığınızda, insanlar o QR kodu taratarak sizi otomatik olarak kişilerine ekleyebilecek. Aslında bu normalde şuanda da yapılabilir ama biraz karışık bir şey. Güncelleme ile gelmesi işi daha da kolaylaştıracak. Bir diğer yeni gelecek özellik ise, Whatsapp durumlarınızı Facebook’ta paylaşabileceksiniz. Bilindiği üzere zaten Whatsapp ile Facebook aynı kişilere ait. Yani bir durumu hem facebook hem whatsapp da paylaşmak istediğinizde ikisine de ayrı ayrı girip paylaşmanız gerekiyordu.
Şimdi gelecek güncelleme ile birlikte artık bir yerden paylaşıp, ikisinde de görünür hale getirebileceksiniz. Tabi bu ne kadar güvenli olur, ne kadar stabil çalışabilir, orası muamma. Ama bu güncelleme çok yakın bir zamanda aktif hale gelecek. O zaman bizlerde bunu uygulayarak görmüş olacağız.

Google Bugün Yeni Güncelleme Yapacak

Google twitter hesabından yaptığı açıklama ile, bugün için bir güncelleme yapacaklarını duyurdu. Yıllar önce bu güncellemeler ağırlıklı olarak
Pagerank değerlerine de etki ettiği için, tüm webmasterlar tarafından merakla ve ilgiyle beklenirdi. Doğrusu bu yapılacak güncelleme ile ne gibi yenilikler gelecek pek bir fikir yok. Şuan göründüğü kadarıyla, Google Analytics verileri göstermiyor. Muhtemelen servisler resetlenmiş durumda.
İnternet piyasasında bir çok spam iş yapan tasarımcılar var, başkalarının içeriklerini çalan, o içeriklerle sıralama elde etmeye çalışan bir sürü kişiler var. Umarım bu güncellemeler böyle siteleri sıralamalarda olması gerektiği dip yerlere gönderir ve gerçekten kaliteli içerik üreten web siteleri üst sıralarda yerlerini alırlar. Henüz yeni bir web sitesi olmamıza rağmen, bu güncellemenin bize de etki edeceğini düşünüyorum. Bakalım bu güncellemeler bize ne gibi değişiklikler yansıtacak. Hep birlikte gündüz saatlerinde göreceğiz. Umarım gördüğümüz şeyler güzel olur.

Akıllı Telefon Şarj Bitiren Uygulamalar ve Çözüm

Daha önce şarj tüketen uygumalalarla ilgili bir yazı paylaşmıştık. Buradan ulaşabilirsiniz. Akıllı telefonların tamamiyle hayatımıza girmesiyle birlikte
bir çok şeyi telefonlarımızdan yapar hale geldik. Bankacılık işlemlerimizi, fatura ödeme işlemlerimizi, başvuru işlemlerimizi vs. vs. kısacası her işimizi çok kolay bir şekilde akıllı telefonlarımızdan çözebilir durumdayız. Peki akıllı telefonların en büyük sorunu ne? Tabi ki şarj problemi.
Kullandığımız uygulamalar ile bir çok işlerimizi saniyeler içerisinde halledebiliyoruz, ama bu kullandığımız uygulamaların bir çoğu şarjı adeta sömürüyor. Örneğin bankacılık uygulamalarının bir çoğu
şarjı resmen su gibi içiyor. Aynı şekilde vodafone yanımda uygulaması buna şarj dayanmıyor. Mesajlaşma olarak kullandığımız whatsapp, sosyal uygulamalar, facebook, twitter, instagram ne yazık ki herşeyi yapabildiğimiz akıllı telefonlarımıza şarj yetiremez olduk. Bir çok kişi yanında powerbank ile geziyor. Böyle bir duruma geldik. Eskiden telefonlarımızı şarj eder, akşama kadar hatta 2-3 gün şarjı aklımıza bile gelmezdi. Günümüzde ise, bir yere seyahat etmek için çanta hazırlarken, ilk baktığımız şey şarj aleti koyup koymadığımız oluyor. çünkü biliyoruz ki sabah full olan şarj akşama muhakkak bitecektir. Yani bir çok şeyi kolaylaştıran akıllı telefonlar ne yazık ki şarj sorununu hala çözemediler.

Televizyon Alırken Nelere Bakılmalı?

Son yıllarda üretilen televizyonların teknolojisini takip etmek neredeyse imkansız hale geldi. Aynı cep telefonları gibi sürekli yeni bir özellik eklenen
televizyonlar çıkıyor. Öncelerde sadece LED teknolojisi varken, şuan smart, android, vs. vs. bir çok özellikte televizyonlar çıktı. Peki Televizyon alırken en çok neye dikkat etmeliyiz? Tabi ki öncelik boyu. Yani evinizde koymayı düşündüğünüz yere sığacak mı? Öncelikle bunu hesaba katmalısınız. Sonrasında ise sizin televizyonu ne için kullanacağınız? Yani sadece haberleri izliyor başka da bir şey yapmıyorsanız size akıllı tv yada android tv almak boşuna masraf olacaktır. Sürekli film izliyor, filmsiz yapamam diyorsanız da sizin muhakkak smart yada android tv almanız gerekmektedir. Özellikle yeni çıkan bir çok televizyon şimdi Netflix uygulaması ile birlikte geliyor. Kumanda üzerinden bir tuşla netflix açabiliyorsunuz. Ben Android tv olarak Philips Akıllı tv aldım ve gayet memnunum. Gerek çözünürlük, gerek uygulamalar ve gerekse kullanım kolaylığı açısından iyi ki Philips almışım diyorum. Philips’te tek sevmediğim yanı kanal geçişlerinin biraz geç olması. Sizlerde tv almadan önce muhakkak iyi bir araştırma yapın. Çünkü TV gerçekten çok ciddi paralar veriyorsunuz ve verdiğiniz parayı haketmesini istiyorsunuz.

Huawei Kullananlar Ne Yapacak?

Google’ın Huawei yasakları sonrasında herkeste, özellikle Huawei kullanan kişilerde bir soru başladı. Bundan sonra ne olacak? Huawei telefonlar artık kullanılamayacak mı? O kadar para verip aldık, bu telefonlar çöp mü oldu? Cevabı çok basit. Hayır öyle bir şey yok. Yani yasak bundan sonraki üretilen, satılacak telefonları kapsıyor. Yasak gelene kadar satılan telefonlarda herhangi bir yaptırım yok. Çünkü o telefonlar satılırken anlaşma dahilindeydi. Bundan sonraki süreçte Huawei telefonlar Android ile satılamayacak, bilgisayar ve laptoplar ise Microsoft işletim sistemi ile satılamayacak. Yani yasak aslında başlangıcından itibaren olan süreci kapsıyor. Şuan mevcut Huawei kullanıcılarının telaş yapmasına gerek yok. Onlara sorun oluşturacak herhangi bir durum söz konusu değil.
Bundan sonraki süreçte 2 ihtimal var. Ya Huawei yeni işletim sistemini piyasaya sürecek ve diyecek ki bundan sonra ben android kullanmıyorum, yada Google ile olan anlaşmasını devam ettirmek için çabalayacak.
Her iki durumda da kullanıcılara sorun olacak bir durum yok. Çünkü o kadar para verilmiş bir şey çöp olamaz, başta firma zaten böyle bir şey istemez. Çünkü bu marka itibarını oldukça zedeler.

Gelişen Teknolojiye Ayak Uyduramama

Uzun zaman web işlerine ara verdikten sonra, tekrar piyasaya girince farkettim ki bir çok şey değişmiş. Yaklaşık 3-4 yıl uzak kaldıktan sonra
bu blog sayfasını açarak tekrar geri dönmüş oldum ama ne yazık ki r10 harici herşey değişmiş 🙂 Google Analytics değişmiş çok farklı olmuş, Google webmaster tools vardı, adı bile değişmiş, search console olmuş.
Onun herşeyi baştan aşağı değişmiş. Pagerank vardı bir zamanlar o kalkmış. Kısacası herşey evrim geçirmiş, eski bildiğim bir çok şey şuan çok farklı olduğu için kendimi resmen cahil gibi hissettim. Yani bir çok şey eskiden çok daha basit, anlaşılır bir durumdaydı, şuan karma karışık olmuş. Analytics hala çözebilmiş değilim. Daha öncelerde bir kaç menü olurdu, oradan istediğiniz her veriye ulaşabilirdiniz. Ama şimdi maaşallah ziyaretçilerin yaşı, cinsi, şehri vs. herşeyi görebilir olmuşuz. Bir göremediğimiz ziyaretçiler evli mi, bekar mı bu kalmış. Ama bu hızla giderse, teknoloji bu denli gelişirse sanırım yakında bunları da görebilir olacağız.

Google Radarları Gösteren Harita

Google maps ile artık trafik cezalarından kurtulabileceksiniz. Dünyaca ünlü Google Maps günümüzde en fazla kullanılan navigasyon uygulamalarından bir tanesi. Günümüzde artık neredeyse hepimiz bir yere gideceğimiz zaman, yada gitmek istediğimiz yeri bulamadığımız zaman Google Maps’a başvuruyoruz. Kullanıcılara bir çok konuda bilgi de veren google maps, artık hız limiti ve radar özelliğini de kısa süre içerisinde ekliyor. Google tarafından şuan 40 ülkede denemesi yapılan hem sabit, hem hareketli radarların konumlarını belirten uygulaması, test için haritalara eklenmiş durumda. Radar konumları haritada alt köşede gözüküyor. Şuanda aktif olarak kullanılan ülkeler, Brezilya, Bulgaristan, Letonya, Fas, İspanya, İsveç, Tunus, ABD, Meksika, Hindistan, Rusya gibi ülkeler. Fransa ve Almanya’da sürücülerin radarların yerlerini görüntülemeleri yasalarla yasaklanmış durumda. O nedenle bu ülkeler bu özelliği kullanamıyor.
IOS ve Android içinde yapılan geliştirme, şimdilik sadece android kullanıcıları tarafından test edilebiliyor. İlerleyen zamanlarda
ülkemize gelecek mi? Geldiğinde nasıl bir kullanım alanı olur? Herkes merakla bekliyor.

Philips Elektronik Eşyalar ve Kalitesi

Uzun yıllardır Ev elektroniği konusunda bir çok ürün üreten Philips, yıllarca herkesin evine misafir oldu. LED Tv’lerin çıkmasıyla, Philips televizyon kullanımı
ülkemizde biraz da olsa azalma göstermişti. Samsung, LG gibi televizyon üreticileri, Smart TV ve LED TV satışlarında daima lider konumda olmaya başlamışlardı.
Philips özellikle ürettiği Elektrik Süpürgeleriyle adından söz ettirirken, televizyon piyasasından uzak kalmıştı. Son 2 yıldır yaptığı atılımla ve yeni çıkarmış olduğu Tv’lerle bu piyasada bende varım ve güçlü bir rakibim dedi.
Özellikle ürettiği smart ve android tv ler büyük ilgi gördü. Fiyat performans konusunda gayet uygun modeller üreten Philips son ürettiği TV’lerle kalitesini ortaya koymuş oldu. Yıllarca herkesin evinde en az 1 eşyanın markası olan Philips, şüphesiz Elektrik Süpürgelerinin de vazgeçilmez bir markası. Üretmiş olduğu Marathon süpürgeler, günümüzde en fazla tercih edilen elektrik süpürgesi konumunda. Gerek sessizliği, gerek emiş gücü ve gerekse enerji tasarrufu sayesinde, en fazla satılan ürün olarak karşımıza çıkıyor.
Philips uzun yıllar elektronik eşya piyasasında varlığını devam ettirirken, yaptığı atılımlarla, daha da bu piyasada uzun yıllar var olacağını göstermiş oldu.

Başka Pasaport Üzerine Telefon Kaydetme

Bu Ay yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile, ÖTV’ler telefonlarda 2 katına çıkartıldı ve %50 seviyesine getirildi. Vergiler üzerindeki değişiklikten sonra, bir başka değişiklikte, Pasaport ile IMEI kaydında yapıldı. Bundan sonraki süreçte kimse başkasının üzerine olan Pasaport ile IMEI Kaydı yaptıramayacak. Yasa bugün itibari ile yürürlüğe girdi. Bu günden itibaren artık kimse, başkasının üzerine IMEI kaydı yapamayacak. IMEI kaydı yapılan telefonlar, sadece pasaport sahibinin adına kayıtlı olan hat ile çalışacak. Bu da şu demek oluyor ki, Kendi pasaportunuz ile kaydettiğiniz bir telefonu, anne yada babanız kullanamayacak. E-Devlet’e girdiğinizde burada IMEI kaydı yapmak istediğinizde, karşınıza çıkan ekranda Cihazın sadece pasaport sahibinin üzerine olan hatlarda çalışacağı bilgisi veriliyor. Ek olarak bir değişiklikte süre ile ilgili yapılmış oldu. 2 yılda bir olan telefon kayıt hakkı, 3 yıl olarak güncellendi. Yurt dışından telefon alarak, kayıt ettirenler, 3 yıllık süre dolmadan başka bir telefon daha kayıt ettiremeyecek. Eğer bu süre içerisinde bir telefon kayıt ettirmek isterseniz, önceden kayıt ettirdiğiniz IMEI numarasını sildirmeniz gerekecek.